Papua Nová Guinea a Šalamúnove ostrovy

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 811439
Cena od: 10 900 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

12.08.2019 18 dní 12 370 € +0 € odlet: Viedeň letecká
15.11.2019 18 dní 10 900 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Tento zájazd sa dá nazvať aj cestou do krajiny fantázie. Opačný koniec sveta, zelené hory, husté lesy, tyrkysové moria, aktívne sopky a farební ľudia. Kmene Papui si dodnes uchovali pôvodnú kultúru a jazykový Babylon ako tu, nájdete už iba na Vanuatu. Lovci lebiek, silní muži, bahenní muži, ohňoví muži a v menovaní môžeme len pokračovať. To čo uvidíte tu, garantovane neuvidíte nikde inde na svete. Kombinácia o ktorej ste nepočuli a o mnohých miestach ani nevedeli. Vydajte sa sem za hranice všedného cestovania a spoznajte PNG.


Program:


1 Odlet na najlepšiu cestu v živote

LIETADLO


Naša cesta začína.


2 Niekde nad tropickými moriami

LIETADLO


Sme stále vo vzduchu a Papua sa blíži.


3 V 6. dištrikte

PORT MORESBY


Prílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Pristáli sme nedˇaleko 6.dištriktu na Jacksonovom letisku. Exotická pasová kontrola, prvý dotyk s pevninou a zaujímavou Oceániou. Centrálne Moresby, lokálna pláž Ela beach a vyhliadka na mesto. Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom. Už dnes sa ponoríme do fascinujúcej histórii tejto krajiny, ktorú drancovali bieli austrálski imigranti a vztˇahy ani dnes nie sú ružové. 857 rozlicˇných jazykov, stovky kmenˇov považujú túto krajinu za svoj domov už tisícky rokov. S kultúrou asponˇ niektorých miestnych národov sa zoznámime priamo na mieste v múzeu s množstvom nádherných sôch a totemov. Tradicˇný parlament a trhovisko Bokoro budú patritˇ takisto medzi naše zastavenia. Dedinka Hanuabada kmeňa Motu je pre fotografov rajom. Domov sa domorodci dostanú iba lodičkou, alebo po drevených vysutých chodníkoch, ktorým chýbajú dosky a tak sa ľahko prepadnete. Z ich jazyka vznikol štátny jazyk Hiri Motu. Hiri sú známe obchodné cesty, ktoré ľudia kmeňa Motu realizovali každoročne od pradávna. Tisíce rokov yvážali hlinené hrnce a dovážali sago. Najstaršia časť mesta, ale aj moderné Vision city a Harbour city vedľa Kenedobu. Rugbyový štadión a úlovky na rybacom trhu Koki kde si vysvetlíme kto to je Tkačenko.

Praktické rady Pot Moresby na prvý deň:

• Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom či loďou

• Mena sa nazýva “Kina” a deli sa na 100 Toea, ktoré sú zo striebra

• Teploty sú celoročne 24-26 stupňov

• Jazdí sa na ľavej strane

• Čas je oproti nám posunutý o 9 hodín dopredu (neexistuje letný čas)

• Štátni úradníci pracujú od 9.00 do 15.00 a menej

• V zástrčke je 240 voltov/elektrina pravidelne vypadáva/ zástrčky sú ako v Austrálii či Argentíne

• Mesto je nazvané po otcovi (Admirál Sir Faifax Moresby) prvého belocha, ktorý oblast navštívil, no každý domorodec ho volá POM


4 Centrálna vysočina

PORT MORESBY - TARI


Presun na domáci terminál, odkiaľ nás čaká prelet do TARI. Air Niugini ešte raz vzlietne hore a ponad tyrkysový oceán sa dostane až oblakov na hranici vysočiny, spustí sa dole a pristane na letisku v Tari. Jednoduchý plot a za ním čistá exotika. Je toto Vaše najexotickejšie letisko? Vitajte vo vysočine! Prvé fotografie. Sme vo výške cca 2300 metrov a v krajine silných mužov! Provincia Hela, ktorá je domovom Huliov. Poobedňajšia návšteva posvätného miesta, kde si muži nechávajú narásť vlasy podľa starého rituálu a na záver po 18 až 36 mesiacov odlúčenia si ich rituálne ostrihajú a stanú sa súčasťou ceremoniálnych parochní. Úvod do kmeňovej kultúry ako sa patrí. Všadeprítomné zákopy, červené fľaky, chlapci s mačetami a vtáky raja. Večera s výhľadom na údolie Tari a skvelý miestny Png export lager a sladké zemiaky.


5 Zem silných mužov

TARI


Dnešok strávime celý v spolocˇnosti Huliov. Až v 30-tich rokoch 20. storocˇia vstúpili Huliovia na mapu sveta. Dovtedy žili svoj nicˇím nedotknutý život vo vysocˇine PNG. Ich farebné, pomalˇované tváre sú symbolom PNG a zárovenˇ úžasným dôkazom, že tradicˇné kultúry sú tu živé a darí sa im. Dozvieme sa odkialˇ pochádza žltá hlinka, kde žijú, ako bojujú, ako sa starajú o svoje manželky a precˇo ich volajú „velˇkí muži“. Tradicˇné tance, rituály, každodenný život. Nicˇ nevynecháme a nicˇ nebude pre nás tabu. Vedeli ste, že polˇnohospodárska tradícia tohto regiónu má vyše 10 000 rokov? A Huliovia sú jej potomkami. Je Papua noemovov archou národov? Stretneme sa s lovcami lebiek? Tieto zapadlé oblasti sme prešli v roku 2016 aj 2017 a v tejto chvíli máme najlepšie kontakty. Vieme sa dostať ďalej a vy zrealizujete krajšie fotografie. Vecˇerný západ slnka nad vysocˇinou a jemný, ticho padajúci dáždˇ.


6 Vysokohorská diaľnica

TARI - MT. HAGEN


Po tzv. „dialˇnici vysocˇiny“, kamenistej ceste, drsnou, zelenou krajinou sa presunieme do úrodného údolia Wahgi. Papua Nová Guinea leží na 2. najväcˇšom ostrove sveta, kde si domorodci z iných kmenˇov nerozumejú cˇasto ani slovo. Tajomstvá PNG dodnes nie sú objavené. Ide o svet ktorý skončil včera. No tu akosi stále pokračuje. Papua je úžasná v tom, že práve tu sa pôvodné zvyky udržali dlhšie než inde a mnohé sa udržiavajú až do dnešných čias. Cesta je neuveriteľne scénická, pohybujeme sa národným parkom a my často stojíme a fotíme. Ide o celodenný ale nádherný presun smerom do regionálneho centra Mt. Hagen. Rajka je národným vtákom Papui a nájdete ho aj na štátnej vlajke. Rajok je 38 druhov, no na jeden domorodý klobúk, treba zabiť 10 vtákov a rajka s nádhernými perami akokeby z raja, je teraz vzácnym vtákom a nájsť ju v prírode je veľmi ťažké. Minulý rok sme ich videli lietaťv Mendi priamo v džungli. Bol to úžasný zážitok. Dnes sa opäť sa na tom mieste zastavíme a pre záujemcov zrealizujeme krátky trek džungľou.


7 Kmeňový kotol

ÚDOLIE WAHGI, MT. HAGEN


Pred nami je široké údolie Wahgi, ktoré je biblickou mekkou kmenˇov. Nie rieka Omo, ale toto údolie skrýva azda najväcˇšiu koncentráciu kmenˇov na svete. Vedˇ posúdite sami. Vyhasnutý vulkán Mt. Hagen chráni mesto a údolie na jednej strane, Mt. Rondon na druhej a otvorené brány smerujú do horúceho Sepiku a do Lae. Úrodná pôda odjakživa lákala lˇudí, aby sa tu usadili. Azda cˇokolˇvek cˇo tu hodíte na zem tak zapustí korene a vyrastie. Babylon kmenˇov spoznáme cez ich rozlicˇné vzory, odevy, masky, totemy. Chimbu, Mt.Hagen, Huli, každý je iný, každý nosí inú masku, rozpráva iným jazykom má iné pomalovanie. Tisíce rokov títo ľudia nemohli cestovať a žili v maximálnej izolácii a kmeňovom nepriateľstve. PNG je veľkou antropologickou živou štúdiou. Viete aký je rozdiel medzi kanibalom a lovcom lebiek?


8 Bahenní muži a ich mŕtvolná show

MT. HAGEN - KUNDIAWA - GOROKA


Po vysokohorskej dialˇnici pokracˇujeme v smere do Lae. Územím Chimbu sa dostaneme do Kundiawy skrytej v tieni najvyššej hory krajiny Mt. Wilhelm. Goroka, Asaro domov slávnych "bahenných mužov". Nahé telá potreté blatom, ktoré zaschnuté zanecháva biely odtienˇ na tmavom tele a na hlavách tˇažké hlinené masky. Príbeh, ktorý sa nesie celou históriou "mudmanov" si pozriete na vlastné ocˇi. Slabý proti silnému, zlo vs dobro a vítˇazí lˇudská vynaliezavostˇ. Ochutnáme takisto jedinecˇnú lokálnu kávu, ktorú tu zacˇali pestovatˇ nemeckí kolonialisti. Pravá arabica padne vhod.


9 Koniec vysočiny

GOROKA - LAE - PORT MORESBY


Dnes máme v pláne prísť do prístavného mesta Lae, ktoré je najdôležitejším prístavom v krajine a druhým najväčším mestom. Zbehneme z vysočiny dole a zrazu sú okolo nás tisíce arekových a kokosových paliem a rieky sú širokánske. Ochutnáte betelový orech? Príroda aj ľudia sa totálne zmenili. Je úžasné pozorovať architektúru prútených domčekov, ktoré majú teraz kruhový tvar. Toto vidíte už málokde na svete. Cesta sa zlepšuje ale priamo v Lae sme opäť ako na tankodrome. Koniec “dialnice” ktorú sme prešli od prvého kilometra asfaltu po posledný a teraz poznáme ostrov ako málokto.


10 Horiaci muži a aktívne sopky

PORT MORESBY - KOKOPO


Pocˇuli ste už niekedy o Novej Británii cˇi Novom Írsku? Takmer isto nie. PNG to nie je iba obrovský ostrov, ale stovky menších ostrovov, ktoré patria pod jednu vlajku. Odletíme k Bismarkovmu moru a preskúmame bývalú Nemeckú Novú Guineu. Pristáli sme v Neu -Pommern v Herbertshöhe, meste mangrovníkov. Nemeckí misionári po návšteve Novej Británie tvrdili, že to bolo jediné miesto, kde videli lˇudí zatvorených v klietkach a pripravených na konzumáciu. Ostrov pravých lˇudožrútov už na túto tradíciu zabudol, ale je dobré neprovokovatˇ. Už z dialˇky vidno vulkán Tavurvur, ktorý patrí medzi najaktívnejšie. Máme know how ako ho zdolať a pre záujemcov to máme v pláne aj teraz. Záleží od príletu, keďže čas na ostrovoch je gumenný. Okolo Simpsonhafen mierime do nášho hotela.


11 Opäť jeden plný deň pred nami

KOKOPO (RABAUL)


Tento ostrov je väčší než Taiwan. Keďže ho poznáme a máme tu partnera, ktorý všetko pripraví vopred, uvidíme za krátky čas veľmi veľa. Dnes rátajte každopádne s dlhým dňom. Vojenský poldeň na polostrove Gazelle. Kokopo bolo miesto kde sa spojenci stretli s brutálnym odporom Japoncov a Nemcov. Bunker admirála Yamamota, podzemné chodby, ktoré merali neuveritelˇných 600 km. Staré japonské mapy, nápisy, delá, tanky a všetko čo ostalo z japonskej armády. Kde dal prezident Roosevelt Yamamota zabiť? Obrovským zážitkom je “termálne more” ktoré má teplotu nad 38 stupňov. Transfer do mesta Rabaul, ktoré zničila erupcia Tavurvur. Rabaul bol od roku 1910 hlavným centrom Nemeckej Novej Guinei, najdôležitejším mestom obrovskej plochy oceánu kde sa platilo zlatou nemeckou markou. Počas prvej svetovej vojny sa stal Rabaul hlavným mestom Australského mandátneho územia Nová Guinea. Hneď po napadnutí Pearl Harboru (7.decembra 1941) Japonci napadli Rabaul 23. januára 1942 a veľmi skoro sa toto mesto stalo hlavnou japonskou vojenskou bázou Južného Pacifiku. Tavurvur ho zničil v roku 1994. Je to čerstvé. Mango avenue a miesto kde bolo divadlo, banka, kino a celé nádherné mesto. Teraz je tu čierny sopečný prach. Červené fotogenické termálne jazierko. Ochutnáte uvarené vajíčka divej perličky (guinea fowl)? Ostrov Matupit kmeňa Tolai, ktorí boli ešte nedávno ludožrúti. Misionárov hodili do mumu (domáca pec horúcich kameňov) aj s topánkami, nevedeli, že to nie je súčasť tela. Keď boli topánky tvrdé, tak ich hodili do ohňa na dlhšie….” Tolaiovia aj dnes používajú ako platidlo peniaze z mušlí, Vy ich kúpite za peniaze, šnúru mušličiek za 5 kina. Trhovisko s najlacnejšími kokosovými orechmi sveta a 4 druhy manga. Zaplatíte mušľami? Kde inde na svete sa toto dá? Tolaiovia praktizujú matriarchát a vyznávajú tajné spoločenstvo Duk duk. Zahráte si exotický golf na prekvapivo dobrom ihrisku, alebo pôjdete šnorchlovať? Podarí sa nám opäť zažiť ohňový tanec požieračov hadov, Bainingov?


12 Raj na zemi

KOKOPO - KAVIENG, NOVÉ ÍRSKO


Nová Británia za za nami, letíme do Nového Írska a najväcˇšieho mesta Kavieng, ktoré sídli doslova na konci krajiny už kúsok od rovníka. Práve tu, pod zelenými palmami, na krehkom piesku, v teplom vetre žije najviac zelenookých blondˇákov. Nové Írsko (Latangai) je podľa CK rajom na zemi. Slováci, ktorí tu boli boli iba s nami, takže vás stale spočítame na prstoch rúk. Nové Írsko je veľmi dlhý ostrov, vyše 360km, no tu na severe je šírka od 40 do 10km, ostrov je veľmi uzučký. Chrbticu ostrova tvoria hory (najvyššia 2380m), na jednej strane Bismarckovo more a na druhej Tichý ocean. Toto je exotika, ktlorú ste inde mohli vidieť pred 20 rokmi. Teraz je ten čas pre dobrodružne ladených cestovateľov, ktorí chcú skutočne objavovať. Na tomto ostrove máte miesta, kde budete prví a budete mať čas na vlastné objavovanie.


13 Scénická cesta Novým Írskom

KAVIENG - BOLUMINSKI HGW


Najkrajšie cesta napriecˇ Novým Írskom sa volá Boluminski Highway a na nej strávime celý denˇ. Cˇo nás cˇaká? Najväcˇší stromový dom na svete, fantastické výhlˇady a zastávka u majstra rezbára v dedinke Libba. Ide o unikátnu kultúru Malangan. Budete prekvapení, že ostrov je čistejší než Island. Zastaneme v dedinke a Vy sa budete cítiť ako objavitelia. Odfotíme exotické domorodé kmene v pozadí s morom? Všade kokosovníkové palmy, obrovské stromy chlebovníkov a statné mangovníky, zopár druhov banánovníkov, arekové a ságové palmy. Všetko je tu akési väčšie než inde a zelenšie. V dedinkách potom stromy frangipani s bielučkými kvetmi a farebné guganvílie. Čistejšie riečky ste nevideli ani na Aljaške. Medzi tým presvitá modrý oceán a modrá obloha s bielymi hutnými mrakmi. Oceán je na uzučkom ostrove vždy veľmi veľmi blízko. More je miestnym rajom, do mora odchádzajú duše nebožtíkov a hroby sú na pobreží.Všetko je nádherne upravené. Vecˇer opätˇ chladený PNG lager v Kaviengu kde ochutnáme preslávané homáre, ktoré sú v čistých vodách vraj najlepšie na svete.


14 Panenské pláže a najlepšie šnorchlovanie

KAVIENG


Dnes máme voľný deň, ktorý strávime na panenských plážach. Buď pôjdete na pláž veľkého ostrova- 5 minút pešo od hotela. Alebo sa vyberieme na malilinké ostrovčeky v okolí. Vieme požičať šnorchlovaciu výstroj. V tejto oblasti je 5x toľko koralov ako v Karibiku. Poznáme tu jeden ostrov 40 x 50m s dvoma kokosovníkovými palmami, obrovitánskym pandamusom a okolo s nedotknutým koralovým rífom. Nič krajšie nie je. Tyrkysová, modrá, zelená, najpriesvitnejšie more aké ste kedy zažili. Domodordci žijú v šťastí a láske a ich svet sa tu riadi jasnými tisícročnými pravidlami. Ulovíš homára, zapiješ ho kokosovým mliekom, zatancuješ si. Je to raj na zemi so spústou veľkookých detí. Takto žili naši predkovia desaťtisíce rokov len namiesto homárov jedli jelene. Keď ste TU cítite, že toto je tá správna cesta životom. U nás zvyknú boháči hovoriť “Ťažko sa žije ľahko” Tu by sa dalo povedať: “Tu sa ľahko žije dobre.”


15 Exotika Šalamúnových ostrovov

KAVIENG - PORT MORESBY - HONIARA


Odlet do Port Moresby a pokracˇovanie na Šalamúnove ostrovy. Meno dostali tieto ostrovy omylom. Dal im ho koncom 16 storočia španielsky moreplavec plaviaci sa z Peru. Myslel si, že získa veľké zisky ako biblický král Šalamún. No stretol sa s komunitou kanibalov a lovcov lebiek. Prílet do hlavného mesta Honiara. Honiara v miestnom jazyku znamená “ Tvár vystavená juhovýchodnému vetru” a dnes v nej žije 85 000 ľudí čo je 13% populácie štátu. Krajina je kresťanská s predominantnou melanézskou populáciou. Lovenie zážitkov v hlavnom meste. Vojenské memorial na Hendersonovom poli, Kukum highway, prístav, centrálne trhovisko, Čínska štvrť, ale aj netradicˇné filatelistické úlovky a ďalšia magnetka nového exotické štátu. Budete potrebovať ďalšiu chladničku.


16 Vitajte v hlavnom meste!

HONIARA


Celodenná prehliadka hlavného mesta a blízkeho okolia. Najprv výjdeme hore na kopec k pamätníku II. svetovej vojnys názvom Guadalcanal Memorial. Z kopčeka je pekný výhľad na Honiaru a je to teda dobrý začiatok. Pod nami je rieka Matankau o ktorú USA s Japonskom dlho bojovali. Bitka o Guadalcanal a operácia Watchtower bola jedným z najdôležitejších momentov II svetovej vojny v Pacifiku. Po tom ako Spojenci 7. februára 1943 na ostrovoch Tulagi a Guadalcanal vyhrali, rozhodli sa vybojovať víťazstvo aj v Rabaule na ostrove Nová Británia. Následne zbehneme dole do centra a smerujeme do národného múzea s množstvom ludožrútskych hintov. Simplexná botanická záhrada vedľa múrov najväčšej väznice. Trh s domorodým umením, kde kúpite bustu ľudožrúta zo Západných provincií, tzv. Muzu Muzu s čierneho ebenu a perlorodky. Následne prekročíme rieku White River a všetko sa mení, mesto razom skončilo a nasledujú sympatické drevené dedinky a obchodíky s betelom. Popri ceste sa opekajú ryby, kurence… zrejme hygienické podmienky nebudu vyhovovať každému, ale je to čerstvé, dobré a fotogenické. Prichádzame na pláž číslo II, kde je potopený vrak japonskej lode a ten trčí nad hľadinu tak 30m od brehu. Ide zároveň o úžasné šnorchlovanie, loď je obrastená koralmi, pláva tu slušné množstvo "akváriových " rybičiek, proste nádhera. Spánok v hoteli kde spali vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge, Wiliam a Kathy, alebo bujará rozlúčka v kasíne. Prežili sme neuveriteľnú cestu!


17 Malá skala v Pacifiku

HONIARA - NAURU


Vaša cesta vrcholí. Ponad nekonecˇnú modrú hladinu sa prenesiete na ostrov Nauru. Potomkovia Polynézanov a Mikronézanov obývajú malicˇkú skalu v Pacifiku, najmenšiu nezávislú republiku sveta. Dnes vystúpite na jej pevninu. Nemeckí kolonizátori tu objavili fosfáty a tie až dodnes ostrov živia. Okrem toho už len turisti a detencˇné centrum austrálskej vlády. Myslíte si, že Viktor sa chová k utecˇencom zle? Ha, ha. Pozrite sa cˇo robia Austrálcˇania.


18 Všetko dobré sa raz končí

NAURU - DOMOV


Tu vaša cesta koncˇí, opúštˇate najmenší ostrovný štát sveta a zacˇína dlhý let domov. Radi Vám vybavíme let v business class.


19 Prílet domov.

DOMOV


Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.


CENA ZAHŔŇA

medzinárodnú letenku v economy class prelet Port Moresby - Tari, Lae - Port Moresby Port Moresby – Kokopo – Kavieng – Port Moresby – Honiara

ubytovanie v izbách pre 2 osoby v miestnych 3* štandardoch

raňajky slovenského sprievodcu

privátnu dopravu počas celého zájazdu

asistenčné služby CK

najlepšie poistenie proti insolventnosti

vstupné do pamiatok a atrakcií


CENA NEZAHŔŇA

Letiskové poplatky, víza, ostatnú stravu, drobné bakšišné za fotenie, osobné výdaje

Krajiny

Zobraziť všetky »

GALANTA, Šafárikova 1526, tel/fax: 031/7802106-8, mobil: 0903 420 794, 0915 841 961-2, gita@gita.sk 

 

DOVOLENKA  TROCHU  INAK .... luxusné plavby s lodnými spoločnosťami:
Navštívte
Náš profesionálny partner pre informačnú techniku:
Predaj a servis novej a repasovanej výpočtovej a kancelárskej techniky, elektroniky
Odborné poradenstvo v oblasti IT
Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov

Web: www.itprofessional.sk
E-shop: obchod.itprofessional.sk 
Facebook: https://www.facebook.com/ITPro.sro