Bhután, Sikkim, Dardželing

/uploads/covery_2019/bhutan_sikkim_dardzeling.jpg Zbieranie najlepšieho čaju, ktorý ochutnáme. foto: Robert TARABA – BUBO Shangri La v tieni Himalájí.
foto: archív BUBO V najvyššej železničnej stanici Indie.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Stretnutia s domácimi.
foto: Robert TARABA – BUBO Navštívime ZOO s Červenou pandou, snežnými tigrami a leopardmi. foto: archív BUBO Tento symbol chráni obyvateľa domu.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO A tento tiež.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Modlitebné mlynčeky.
foto: Samuel KĹČ – BUBO foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Na tejto ceste zažijete jedny z najkrajších výhľadov v živote.
foto: Samuel KĹČ – BUBO foto: Samuel KĹČ – BUBO Bhutánska kuchyňa.
foto: Robert TARABA – BUBO Krásna Bhutánska príroda.
foto: Robert TARABA – BUBO Farby ranného slnka na sikkimskej Kančenčonge.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Čo je to zač? Takin (Burdorcastaxicolor) - smiešne národné zviera Bhutánu. http://bit.ly/BUBOtakin f Zlatá socha Budhu patrí k najväčšim na svete. foto: Robert TARABA – BUBO Krásna Bhutánska príroda.
foto: Robert TARABA – BUBO Punakha - na nádvorí džongu
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Spiritualita všade navôkol.
foto: Robert TARABA – BUBO Bhutánci milujú svoju mytológiu.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Punakha, miesto zrodu nezávislého Bhutánu. foto: Ľuboš FELLNER - BUBO Punakha - partia mníchov skončila meditáciu v chráme.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO V Bhutáne jedia chilli všetci.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Príchod do THIMPU, ktoré je jediným hlavným mestom na svete bez svetelnej signalizácie. foto: Tomáš Stúpame po serpentínach do mesta Paro. foto: Samuel KĹČ – BUBO Na trhu v Paro. foto: Ľuboš Fellner – BUBO Vrchol cesty s nezabudnuteľným výhľadom.
foto: Veronika BEDNÁROVÁ – BUBO Úžasné tigrie hniezdo na skalnatom brale
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Obľubená voľnočasová aktivita Bhutáncov.
foto: Robert TARABA – BUBO Bhutánske modlitebné vlajočky. foto: Ľuboš FELLNER - BUBO Cesta pre ľudí, ktorí hľadajú viac. foto: Ľuboš FELLNER - BUBO Nahliadnete do tajomstiev unikátnej krajiny.
foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Doprajte si luxusné hotely z nášho balíku doplnkových služieb. Bhután je odrazu ešte raz tak čarovný Priestory luxusného hotela Como v Bhutáne. Upgradnite svoje cestovanie o úroveň vyššie. foto: COMO P V prekásnom Bhutáne v špičkových hoteloch. Nadčasový dizajn, dokonalá obsluha luxusných hotelov. fot Priestranné štýlové izby v Bhutáne sú prekvapením. Objednajte si luxusné hotely. Vrelo odporúčame. f
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1237949
Cena od: 6 240 €
Príplatky od: 1 049 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

28.07.2023 14 dní First Minute 6 340 € +1 049 € odlet: Viedeň letecká
28.10.2023 14 dní First Minute 6 240 € +1 049 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Poďte s nami už 18. rok po sebe objavovať bájnu Šangri-La. Ponúkame Vám najširší a najkomfortnejší program na Slovensku aj v Čechách. Izolované kráľovstvá v Himalájach a svet, ktorého inde už niet. Hrubý domáci produkt kontra hrubé domáce šťastie.

1. deň:
Odlet z Viedne.

2. deň:
Let do východnej Indie, tak rozdielnej od turistami navštevovaných oblastí. Bezprostredne po pristátí začíname stúpať do himalájskych kopcov. Až v roku 1841 tu začali Briti pestovať čaj, dnes sa čaj Dardželingu radí medzi najvyhľadávanejšie druhy na svete. Okolo nás čajové plantáže a fantastické prírodné scenérie. Nečudo, že DARDŽELING už v 19. storočí slúžil ako sanatórium bielych dobyvateľov Indie. Okolo najvyššej železničnej stanice Indie (podarí sa nám aj tento rok získať lístky na slávnu Himalájsku železnicu (UNESCO)?) vchádzame do mesta vysoko v horách. Ubytovanie. Večera v kvalitnej reštaurácii, akú by ste tu nečakali. Vychutnávanie večerného mesta, ktoré má podobné fluidum ako Kathmandu.

3. deň:
Prvý z veľkých vrcholov našej cesty. Ešte za tmy stúpame na prenajatých džípoch na Tigrí vrch. Ak nám bude Budha naklonený, zažijeme tu čosi, čo nám ostane v pamäti na celý život. Je toto najkrajší východ slnka, aký sa dá na našej planéte zažiť? Štyri z piatich najvyšších vrchov našej planéty ako na dlani vrátane tibetsko-nepálskeho Mt. Everestu a sikkimskej Kančenčongy. Späť do DARDŽELINGU: čajové plantáže, ochutnávka čaju a nákupy toho najlepšieho, čo sa urodilo. Organický, ortodoxný čaj, prvý jarný zber a rozdiel medzi jednotlivými záhradami. V Himalájskom inštitúte si porozprávame o Himalájach od Kašmíru až po Arunačal Pradéš a Barmu a navštívime ZOO s Červenou pandou, snežnými tigrami a leopardmi.

4. deň:
Cez rieku Teesta sa prehupneme na ďalší hrebeň, kde nás už čaká GANGTOK, hlavné mesto Sikkimu, štátu, ktorý bol ešte v roku 1975 nezávislým kráľovstvom. Ešte aj dnes sem cudzinci potrebujú špeciálne povolenie. Kláštor Enchey rádu Nyingma je jedným z najdôležitejších v celom Sikkime. Sediaci Budha, Bódhisatvovia a sochy učencov okolo. Večné koleso bytia, dordže – symbol moci, svastiky a ďalšie náboženské výjavy a nástroje nás fascinujú na každom kroku. Večer sa prejdeme po pešej zóne Ghandi marg, tak netypickej pre Indiu. Pohľady na Kančenčongu z východnej strany.

5. deň:
Kláštor RUMTEK je snom cestovateľov. Patrí budhistickému rádu Kagyupa. Keď Číňania okupovali Tibet, jeho svätosť Gyalwa Karmapa, 16. reinkarnácia Karmapu (obdoba Dalajlamu z rádu Gelukpa) utiekol práve sem. Rozdiely v jednotlivých rádoch. Komu patria kláštorné milióny? Akú úlohu hrá Šarmapa? Lanovkou späť do mesta. Ďalšie prekvapenie. Pre záujemcov návšteva poriadneho bollywoodskeho trháku.

6. deň:
Schádzame z hôr popri posvätnej rieke Sikkimu Teesta, na ktorej si môžete zaraftovať (cca. 70 USD). Na tejto rieke raftoval aj Richard Gere, ľavý breh patrí Západnému Bengálsku, pravý južnému Sikkimu, garantujeme veľké zážitky. Dotknite sa himalájskej prírody z inej perspektívy. Prichádzame do mesta KALIMPONG. Predtým patrilo Bhutánu, neskôr maharadžom z Cooch Beharu, potom bohatým Britom a teraz Západnému Bengálsku. Nepálski bojovní Gurkovia by ho však radi videli vo svojich rukách. Miestny trh, Krišnov chrám a nezvyčajný kresťanský kostol s podobizňami Ježiška v žltej čiapke Dalajlámu.

7. deň:
Máte pocit, že ste už videli dosť? Omyl! Začína sa druhá kapitola našej cesty. Prekračujeme hranicu a všetko okolo nás sa mení. Sme v horskom kráľovstve, v Ríši draka s vysokým analfabetizmom, nedávno zrušeným otroctvom a s prastarou kultúrou s množstvom rituálov, ktorými je poprepletaný každodenný život. Transfer prenajatým minibusom do tradičného first class hotela. Pohostenie: kewa datse sú zemiaky s roztaveným jačím syrom, phak ša laphu zasa bravčové s obrovskými reďkovkami, kvalitný čaj a silné pivo Druk. Každé jedlo počas celého pobytu v Bhutáne sa pri tomto zájazde bude podávať formou švédskych stolov a vždy sa bude klásť veľký dôraz na Vašu absolútnu spokojnosť. Sme v opatere samotného kráľa. Ako bude fungovať demokracia, ktorú chcú implementovať práve v týchto rokoch?

8. deň:
O Bhutáne sa hovorí, že sa končí tam, kam sa dokotúľa kameň z Himalájí. Prečo? Vysvetlíme si. Opúšťame indickú platňu a pokračujeme do bhutánskych hôr cez prekrásne údolia. Okolo vodných elektrární, ktoré Bhutánu stavajú Indovia (aj o tom si povieme viac) stúpame do hlavného mesta Bhutánu. Príchod do THIMPU, ktoré jediným hlavným mestom na svete bez svetelnej signalizácie.

9. deň:
Čorten venovaný tretiemu kráľovi Bhutánu. Jeho excelencia Jigme Dordži Wangčuk a zástupy ľudí, ktorí okolo neho krúžia v modlitbách. Takin, ktorého chcel kráľ pustiť na slobodu, no vždy sa mu vrátil. Navštívime školu 13 tradičných remesiel a pozrieme sa na najväčšiu knihu na svete, ktorá je ukrytá v národnej knižnici. Práve tu si môžete nechať zhotoviť bhutánsku poštovú známku s vašou fotkou.  Poobede voľný program a priestor na nákupy, na zhliadnutie bhutánskeho národného športu – streľby z luku či na návštevu tradičnej nemocnice, kde sa môžete nechať zadarmo vyšetriť a dostanete lieky z horských bylín, ktorými je Bhután tak povestný.

10. deň:
Krátka cesta na sever k hraniciam s Tibetom a zrúcanina DRUGYEL DZONG, miesto, kde Bhutánci niekoľkokrát porazili dobyvačnú armádu z Tibetu. Uvidíme DŽOMOLHARI (7 329m), posvätnú bielu horu, ktorá sa hanbí a často je v oblakoch? Cesta do sedla DOČU LA, kde si pri dobrej káve vychutnáme výhľady na východné Himaláje a prehupneme sa do úrodného údolia k pôvodnému hlavnému mestu. PUNAKHA. Jej starý dzong je doteraz zimným sídlom Ďže Khenpa. Zjednotiteľ Bhutánu je pochovaný práve tu. Veľkolepá stavba, nádherne zrekonštruovaná, strmé schody do Utse, impresívne maľby, všadeprítomní mnísi, obrovská socha Budhu Šakjamúniho.

11. deň:
Cesta späť okolo sedla DOČU LA a naša druhá šanca. Uvidíme najvyšší nepokorený končiar na svete?  Čaká nás PARO s prastarým dreveným mostom a prvým dzongom - pevnosťou. Predtým navštívime národné múzeum, ktoré v sebe skrýva pôsobivú zbierku tradičných bhutánskych masiek. Doplníme si dôležité informácie z histórie a zodpovieme nezodpovedané otázky.  Poobede náš čaká návšteva tradičnej farmy. Muži si oblečú Gho, dámy tradičný odev Kira, v ktorých si zasúťažíme v lukostreľbe a v tradičných bhutánskych šípkach.

12. deň:
Ďalší vrchol našej cesty. Treking (polovica cesty sa dá prejsť na malom koníku) k rozprávkovému TIGRIEMU HNIEZDU, budhistickému chrámu nalepenému vysoko na skale, kde meditoval samotný Padmasambava = Guru Rinpoče. Voľno v meste, kde stačí len vnímať. Výnimočný zážitok.

13. deň:
Transfer na letisko a odlet domov.

14. deň:
Prílet do Európy.

Krajiny

Zobraziť všetky »

GALANTA, Šafárikova 1526, tel/fax: 031/7802106-8, mobil: 0903 420 794, 0915 841 961-2, gita@gita.sk 

 

 
 
 
DOVOLENKA  TROCHU  INAK .... luxusné plavby s lodnými spoločnosťami:
Navštívte
Náš profesionálny partner pre informačnú techniku:
Predaj a servis novej a repasovanej výpočtovej a kancelárskej techniky, elektroniky
Odborné poradenstvo v oblasti IT
Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov

Web: www.itprofessional.sk
E-shop: obchod.itprofessional.sk 
Facebook: https://www.facebook.com/ITPro.sro